Rady & tipy

Jak opravit starý nátěr oken?


jste zde: úvodní » Další produkty » Okna » Jak opravit starý nátěr oken?


Pokud máte starší dřevěná okna, která jsou ještě v dobré kondici, ale poslední nátěr už je kvůli venkovním povětrnostním vlivům oprýskaný, můžete si nanést nový nátěr sami.

Základem je natírat rámy až po případných dalších opravách. Tedy úplně jako poslední. Ovšem pokud si myslíte, že stačí vzít štětec a plechovku s barvou, tak takhle jednoduché to zase není. Před nanesením nového nátěru se totiž musí dokonale odstranit ten starý. To provedete v několika fázích. V první fázi se zbavte hrubých popraskaných částí laku. Jednoduše si pomůžete nějakou stěrkou nebo špachtlí. V další fázi si podle množství zbylého laku můžete pomoci odstraňovačem laku, který je na trhu snadno k zakoupení. Naneste ho štětcem na rám a nechte podle návodu působit. Potom opět lak odstraňte stěrkou nebo špachtlí. Zbylé množství laku se jednoduše odstraní brusným papírem. 

Nyní máte okna očištěná od starého laku. Při jeho odstraňování jste však mohli narazit na vady dřeva, které se logicky časem objevují. I tohle však nemusí být velký problém. Dnes se na trhu dají sehnat specializované tmely, které můžete použít na vyplnění různých povrchových vad i k zarovnání hran. Po zaschnutí se tyto tmely dají brousit. Vy tak proto tyto zatmelené vady můžete jednoduše přebrousit brusným papírem a zcela tak původní defekt zcela zahladit. Dobré je také odstranit z oken všechny kovové části. Ovšem není to zcela nezbytné. Pokud si pohrajete s oblepováním pomocí papírové lepící pásky, můžete tyto části ponechat. Pomocí této pásky také oblepte rám kolem dokola a to hlavně ze strany skla. Velice vám to usnadní pozdější čištění.

Nyní je vše připraveno k tomu, abyste mohli začít nanášet nový nátěr. Z volbou nátěru si nechte poradit ve specializovaných prodejnách. Existuje totiž několik typů. Samozřejmě si také vyberte správnou barvu. 

Věřím, že spousta z vás si okna natře zcela sama. Ale pokud dáte přednost nějaké specializované firmě, určitě také neprohloupíte.

Kde v Plzeňském kraji nakoupíte plastová nebo dřevěná okna? Navíc spolehlivě a se zárukou?

GATOS stavební montáže s.r.o. - prověřená firma se zkušenostmi. Dodávají nejen plastová okna, ale i dřevěná okna a další sortiment pro okna. Více informací na www.gatos.cz. Můžete se případně dotázat na předpokládanou cenu vašich požadavků - kalkulace.

A.R. OKENNÍ TECHNIKA, spol. s r.o. - společnost vyrábějící v Plzeňském kraji podle nejpřísnějších Německých norem, převážně pro Německý trh. Nově si můžete jejich kvalitní plastová okna nakoupit i v ČR.