Rady & tipy

Jak zabránit rosení oken?


jste zde: úvodní » Jak zabránit rosení oken?


Tento problém může potkat každou domácnost. Začnou se rosit okna. Musíme si ovšem říci, že k tomuto jevu dochází za určitých podmínek. K jeho odstranění tak vede také několik různých cest. Ovšem nejprve si musíme ujasnit, o jaké rošení se jedná. Pokud se vám totiž okna rosí v meziskelním prostoru, jedná se o vadu konstrukce. Znamená to, že se do tohoto prostoru dostává vzduch, jehož pára zde také kondenzuje. Vzduch by se ale do tohoto prostoru dostat neměl a svědčí to tak o vadě zasklení. V případě, že máte okna v záruční lhůtě, urychleně požádejte o reklamaci. Pokud se ovšem již jedná o okna starší, musíte okna zrenovovat. Tedy pokud se rovnou nerozhodnete pro výměnu.

Nyní přistoupíme k tomu případu, kdy se okna rosí zevnitř, z interiéru. Toto rošení vzniká z důvodu rozdílů teploty vzduchu uvnitř a teploty vnitřní skleněné tabule. Samozřejmě tomu také přispívá zvýšená vlhkost uvnitř. Při styku teplého vlhkého vzduchu s podstatně chladnější skleněnou výplní oken se totiž pára ze vzduchu sráží na skle. Takový jev nastává zejména v zimě, kdy je rozdíl teplot velký. To je celé tajemství. Ovšem jak tomu zabránit? Existuje několik postupů a případů.

Větrání

Je to logické. Vlhký nevětraný vzduch uvnitř vaší domácnosti je asi nejčastější příčinou. Proto byste měli často místnosti důkladně větrat. Zvýšená vlhkost vzduchu v domácnosti může být způsobena různými zdroji vlhkosti. Jedná se například o květiny s velkými listy, vaření v kuchyni, horká voda ve vaně, domácí mazlíčci, atd. Dalším velkým důvodem je nevyschlé zdivo u novostaveb. Tyto stavby jsou dnes velmi kvalitně izolovány a přitom nové zdivo vysychá i roky. Zde je proto důkladné větrání ještě důležitější. Ještě bych zde zmínil, že nové typy oken disponují různými druhy mikroventilací, které by měly větrání napomáhat.

Topení

Srážení vody na oknech může být zapříčiněno také špatným umístěním radiátorů. Správně by tyto zdroje tepla měly být umístěny přímo pod okny. Ohřátý vzduch, který z nich stoupá totiž ohřívá vnitřní sklo oken a nenastává zde tak rapidní rozdíl teplot. Tím pádem se zde nemusí objevit ani rošení. Při umístění radiátorů například proti oknům může být efekt zcela opačný.

Zasklení

Typ zasklení může mít také vliv na rošení oken. Pokud totiž máte okna se zasklením, které málo izoluje, ochlazuje se v zimě vnitřní sklo mnohem více a tudíž vzniká již zmíněný rozdíl teplot. Proto je vhodné vybírat zasklení, které velmi dobře izoluje.

Poloha

NA rošení může mít vliv také umístění oken. Pokud je totiž okno umístěno na severní stranu, nedopadá na něj přes zimu téměř žádné slunce a takovéto okno je tedy mnohem chladnější než okna umístěná na jiné světové strany.

Kde v Plzeňském kraji nakoupíte plastová nebo dřevěná okna? Navíc spolehlivě a se zárukou?

GATOS stavební montáže s.r.o. - prověřená firma se zkušenostmi. Dodávají nejen plastová okna, ale i dřevěná okna a další sortiment pro okna. Více informací na www.gatos.cz. Můžete se případně dotázat na předpokládanou cenu vašich požadavků - kalkulace plastových oken.

A.R. OKENNÍ TECHNIKA, spol. s r.o. - společnost vyrábějící v Plzeňském kraji podle nejpřísnějších Německých norem, převážně pro Německý trh. Nově si můžete jejich kvalitní plastová okna nakoupit i v ČR.